Poprvé v historii jsou v Česku povinné zimní pneumatiky

Je to velká revoluce, a přestože se to mnohým nelíbí, jejich zavedení je naprosto správný krok. Kritiků je poměrně dost, za plošným zavedením zimní pneu, je prý gumařská lobby, protože výrobci pneumatik na něm vydělávají nejvíce. Nemyslíme, že to tak je, podle statistik u zimní pneu používají asi dvě třetiny řidičů, hlavně těch aktivních. Sváteční řidiči budou stejně navíc kupovat gumy z druhé ruky, protektory či levné asijské zboží.

Argumenty proti povinnému zavedení zimní pneu

Argumentů proti povinnému zavedení zimní pneumatiky se mezi lidem obecným také najde hodně, proč utrácet za další gumy, když v zimě nejezdím, maximálně jedu do obchodu. Proč teď  taková hysterie, když dříve stačily jedny pneumatiky na celý rok a projel jsem s nimi i spoustu zasněžených cest. Pneumatiky jsou dnes jiné, než jaké starší řidiči pamatují. Směs, která se dříve používala byla kompromisem, pneumatiky měli oproti dnešku průměrné vlastnosti.

Letní pneu mají tvrdší směs

Moderní gumy jsou specializované, letní pneumatiky mají tvrdší směs, aby neměkly při kontaktu s horkým asfaltem. Zimní pneu zase měkčí, aby dobře přilnuly ke studenému asfaltu. Výhodou je, že díky takovým gumám  jsou dnešní auta na silnicích nesrovnatelně stabilnější než ta stará. V krizové situaci v zimě vám zimní pneumatiky můžou zachránit život. A ještě jeden argument, budete-li mít dvoje pneu, vydrží vám každé o polovinu déle na tu správnou sezonu, protože půl roku budou zahálet.

Když vyjedete v hezkém zimním dni na letní pneu, riskujete. Co když ráno svítí slunce a za dvě hodiny začne sněžit, a policie vás bude chtít pokutovat, pak můžete dokazovat, že ke změně počasí došlo náhle a předpokládat jste ji nemohli. Poprvé v historii jsou v Česku povinné zimní pneumatiky.

Sdílet článek