Zimní gumy v létě nepoužívejte. My víme proč!

Říkáte si, že na jaře dojezdíte sjeté zimní gumy, které mají hranici 4 mm? V létě je samozřejmě pro pneumatiky hranice nižší, ale neměli byste letní pneumatiky vyměnit za zimní. Možná tak ušetříte peníze, ale bezpečná jízda to rozhodně nebude. V dnešním článku se podíváme, proč byste zimní gumy v létě rozhodně používat neměli.

Posledního března končí povinnost, kdy vozidla musí mít nazuty zimní pneumatiky. Až 30 % řidičů však nepřezulo své auto ze zimních pneumatik na letní. Tito řidiči chtějí ušetřit peníze za nákup nových pneumatik, ale to je špatně, protože zimní levné pneu mají zcela jiné vlastnosti a hodí se do zcela jiných specifických podmínek.

Část řidičů se snaží dojet na jaře a v létě na zimní gumy. Někteří jezdí na zimních gumách dokonce celoročně. Ale určitě se vyplatí mít obě sady gum, zejména jezdíte-li delší trasy.

Hranice hloubky dezénu pro zimní pneumatiky jsou 4 milimetry a pro letní pneumatiky pouze 1,6 milimetru. Ale jízda na zimních pneumatikách v létě je nebezpečná. Ovlivníte tím jízdní vlastnosti vozidla, což se může projevit například na dopravní nehodě. Zimní pneumatiky jsou totiž vyrobeny ze zcela jiné směsi než pneumatiky letní. Investujte raději do kvalitních letních pneumatik a zajistěte si touto cestou bezpečnost. Stejně tak kupte i kvalitní alu kola, které dodají vašemu vozidlu ojedinělý design.

Prodloužení brzdné dráhy

Na mokré silnici zimní pneumatiky za letními pneumatikami zaostávají. Budete-li brzdit z 80 km/hod, letní pneumatiky zastaví vozidlo o 6,4 metru dříve, než zimní pláště. A toto číslo je už alarmující k tomu, abyste zimní pneumatiky v létě určitě nepoužívali.

Když už si koupíte ojeté vozidlo, například z AAA Auto, pak první, co je, byste se měli dívat na pneumatiky, které má nazuté. Pneumatiky jsou totiž jedinou částí, která spojuje vozidlo s vozovkou, a proto zde byste měli klást důraz na kvalitu.

Sdílet článek