4 tipy, jak snížit spotřebu benzínu

Ceny ropy neustále rostou, a tak se ceny benzinu Natural 95 brzy vyšplhají k historické hranici 40 Kč. Každý řidič začíná přemýšlet, jak tento problém týkající se neustále stoupající ceny vyřešit. Ale jen málo z vás si uvědomuje, že může být chyba ve vás, nikoliv ve vozidle. V dnešním článku se podíváme na 4 tipy, jak snížit spotřebu vozidla, a tím ušetřit náklady na jízdu.

1. Obsah vozidla

Když si budete kupovat nové auto, pak byste měli uvažovat také o tom, že vás bude benzín, respektive nafta něco stát. Některá auta se vyznačují vyšší spotřebou paliva a kupují si je zejména lidé, kteří mají na to ho i živit. Patříte-li do skupiny mužů, která chce na každé jízdě autem co nejvíce ušetřit, pak si kupte auto, které má co nejnižší obsah.

Je jedno, zda si koupíte automobil s motorem diesel či benzin, protože dnes jsou ceny těchto paliv srovnatelné. A na krátké cesty se vám stejně auto na naftu nevyplatí. Chcete-li co nejúspornější vozidlo, pak zapomeňte na třílitrové benzinové motory, které mají spotřebu i 12 litrů na 100 km. Zaměřte se spíše na obsahy pohybující se kolem 1.1, 1.4 či 1.9 TDI. Taková vozidla mají spotřebu nižší než 6 litrů na 100 km. Tuto spotřebu nabízí například Škoda Octavia, která je na českém trhu velmi oblíbená.

2. Změňte styl jízdy

Vy sami ovlivňujete to, jaká bude spotřeba, a to stylem své jízdy. Jestliže je vaše jízda stylem „brzda-plyn“, pak je zřejmé, že máte vyšší spotřebu, než očekáváte. Jezděte klidně, volně a snažte se co nejméně brzdit a řadit.

3. Parametry vozidla

Rozhodující je u spotřeby také stav vašeho vozidla. Jakákoliv závada na automobilu se může projevit právě ve spotřebě. Dokonce i opotřebované či nesprávně huštěné pneumatiky mohou spotřebu výrazně zvyšovat, na což byste si měli dávat pozor. Omezujte také klimatizaci a topení, protože tím také zvyšujete spotřebu paliva.  Zaměřte se také na alternátor a další součásti vozidla. Technický stav by měl být vždy co nejlepší.

4. Nové metody

A posledním tipem, který vám dáme, je přestavba na LPG či metanol. V současné době jsou tato paliva velmi levná. Plyn se pohybuje kolem 18 Kč, metanol E85 kolem 25 Kč. Sice se sníží výkon vozidla, ale na ekonomické auto esa v rukávu nepotřebujete. Chcete-li jezdit co nejúsporněji, uspokojíte se i s nižším výkonem vozidla.